Jogurt grecki
Jogurt grecki to bogata w białko i sycąca przekąska, która zapewnia uczucie sytości i zmniejsza głód. Trawienie białka trwa dłużej niż trawienie węglowodanów, co pomaga ograniczyć apetyt. Badania pokazują również, że białko może zwiększać naturalne wydzielanie hormonu GLP-1, który zwiększa uczucie sytości.
Soczewica
Soczewica jest bogata w błonnik i białko, które wspomagają utratę wagi, zapewniając uczucie sytości i stabilizując poziom cukru we krwi. Błonnik zawarty w tej roślinie strączkowej naśladuje również działanie leków GLP-1.
Jabłka
Jabłka, jak podaje skład, zawierają pektynę, rozpuszczalny błonnik, który pęcznieje w żołądku i opóźnia trawienie. Jeśli zjesz na przykład jedno jabłko przed posiłkiem, możesz zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii, dzięki szybkiemu uczuciu sytości. Jabłka można również wykorzystać jako przekąskę, która na jakiś czas zaspokoi głód.
Jajka
Jaja to kolejny produkt bogaty w białko, który zwiększa uczucie sytości poprzez zwiększenie poziomu hormonów sytości. Badania pokazują, że osoby jedzące jajka na śniadanie czują się bardziej syte i spożywają mniej kalorii w ciągu dnia.
Awokado
Awokado zawiera dużo zdrowych tłuszczów i błonnika, które w szczególności przyczyniają się do uczucia sytości. Tłuszcze jednonienasycone zawarte w awokado opóźniają opróżnianie żołądka, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości między posiłkami. Badania pokazują ponadto, że spożywanie zdrowych tłuszczów stymuluje uwalnianie GLP-1, który zapewnia uczucie sytości.
▫️Nasiona chia
Nasiona chia nazywane są produktem idealnym, ponieważ zawierają błonnik, który w wodzie pęcznieje dziesięciokrotnie bardziej niż inne. Nasiona wchłaniają płyny i pęcznieją w żołądku, co „fizycznie” powoduje uczucie sytości i spowalnia trawienie.
▫️Ciemnozielone warzywa liściaste
Ciemnozielone warzywa liściaste są bogate w składniki odżywcze, wodę i błonnik, które pomagają czuć się sytym bez spożywania dużej ilości kalorii. Błonnik spowalnia trawienie, a duża ilość zielonych warzyw aktywuje „receptory rozciągania” w żołądku, które wysyłają do mózgu sygnał, że jesteśmy najedzeni.